České a zahraniční filmy

Měsíční archív: Listopad 2012

Schindlerův seznam – recenze filmu

Schindlerův seznam je dramatickým, historickým, válečným a životopisným filmem, který vznikl roku 1993 pod režisérskou taktovkou slavného amerického režiséra Stevena Spielberga, který má dále na svědomí takové filmy, jako například Jurský Park, Čelisti, Indiana Jones, Blízká setkání třetího druhu, Zachraňtě vojína Ryana, Terminál, Mnichov, Válka světů, A.I. Umělá inteligence, Purpurová barva, Zóna soumraku a tak dále.

O hudební podklad k filmu se postaral taktéž slavný hudební komponista a skladatel John Williams, jehož dílo jsme mohli slyšet v takových filmových počinech, jako například Jurský park, Patriot, Harry Potter 1,2,3, Sám doma, Star Wars a tak podobně. Film je založena na skutečných událostech a vypráví nám o hrůzách války, zejména tedy holocaustu.

Film dostal celkově sedm Oscarů, a to včetně ocenění za nejlepší režii a Nejlepší film roku. K filmu se také samozřejmě pojí veliké množství zajímavých věcí, které se udály. Spielberg si za tento film nezval ani korunu. Veškeré peníze, které měl za svou práci dostat, odkázal nadaci, která shromažďuje  svědectví těch lidí, kteří přežili holocaust. Steve peníze odmítl s tím, že by to byly krvavé peníze.

Vložil Dramatické filmy, Historické filmy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Kmotr – recenze filmu

Kmotr je kultovním mafiánským dramatickým filmem, který byl natočen roku 1972, přičemž o jeho režii se postaral americký filmový režisér Francis Ford Coppola, který později také natočil dvě další pokračování tohoto kultovního filmu. Mezi další filmy tohoto slavného režiséra patří například Drákula, Povídky z New Yorku, Cotton Club, Dravé ryby, Lidé deště, Divotvorný hrnec a tak dále.

O hudební podklad k tomuto filmu se postaral hudební skladatel Nino Rota, který se opět také postaral o hudební podklady k pokračování této série. Film je natočen podle stejnojmenného románu, který napsal Maria Puza. Film je řazen mezi přelomové dílo takzvaného Nového Hollywoodu, a to jak umělecky, tak také divácky. K filmu se pojí samozřejmě veliké množství zajímavostí.

Jedná se například o kočku, která se objevila na začátku filmu. Tato kočka totiž nepatřila nikomu ze štábu a byla nalezena vedle studia Paramount. Kočka však během natáčení scény velice hlasitě předla, takže musela být nakonec předabována.

Ve filmu se také velice často objevuje jídlo a pití. Celkově zde najdeme 61 scén, kdy se jí nebo pije.

Vložil Dramatické filmy, Krimi filmy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Pelíšky – recenze

Pelíšky je jedna z nejoblíbenějších českých komedií, přičemž hlášky z tohoto filmu zná v České republice snad každý. Film byl natočen roku 1996 pod režisérskou taktovou Jana Hřebejka, který má dále na svědomí takové filmy, jako například Pupendo, Musíme si pomáhat, Česká soda, Nestyda, nevinnost, Horem pádem a tak podobně.

O hudební podklad k filmu se postarali pánove Ivan Hlas a Ivan Král. Ve filmu se předvedla opravdu plejáda nejznáměnjších a nejoblíbenějších českým herců v čele s Jiřím Kodetem. Po jeho boku se ve filmu objevili dále například Miroslav Donutil, Simona Stašová, Eva Holubová, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Stella Zázvorková nebo Michal Beran. Pokud jde o děj tohoto filmu, tak se vrátíme zhruba do konce let šedesátých do pražské vilové čtvrti Hanspaulka.

K filmu se pojí samozřejmě veliké množství zajímavostí. Například scéna, kdy chytnou vlasy Jaroslavu Duškovi, se musela opakovat celkově šestkrát. původní plán také byl, že se bude jednat o pouhou televizní inscenaci, která se bude pouštět v televizi pouze o Vánocích. Po dotočení se však rozhodlo pro to, že se bude jednat o celovečerní film.

Vložil České drama, České komedie | Štítek , , , , | Zanechat komentář

96 hodin – recenze

96 hodin nebo Taken je akčním snímkem, který byl natočen roku 2008 pdo režisérskou taktovkou Pierra Morela. O hudební doprovod k filmu se postaral Nathaniel Mechaly. Film nám vypráví o Brynovi, který se celý život živil jako lovec lidí, osobní strážce a tak podobně.

Toto povolání bylo samozřejmě hodně časově náročné, neustále musel cestovat po světě a neměl tak čas na svou rodinu, o kterou samozřejmě přišel. V současné době se Bryan snaží všechno napravit, svou práci nechal a snaží se všechen svůj čas maximálně věnovat své dospívající dceři, která se rozhodně na prázdniny odjet se svou kamarádkou do Paříže na koncert U2. jakmile však dorazí, tak jsou obě dvě dívky unesenyz bytu kamarádky.

Dcera však na poslední chvíli stačí zavolat svému otci a předat mu některé informace, které po ní chce. Bryan se tedy vydává do Paříže dělat to, co umí na světě nejlíp. Hledat, lovit a zabíjet. na celou akci má zhruba 96 hodin, neboť statistiky říkají, že po 96 hodinách již není šance unesené dívky nalézt. Začínají tedy opravdové akční peklo, ve kterém se v hlavní roli předvádí vynikající Liam Neeson.

Vložil Akční filmy, Krimi filmy | Štítek , , , | Zanechat komentář

Vrchní, prchni – recenze

Vrchní, prchni! je českou kultovní komedií, která byla natočena roku 1980 pod režisérskou taktovkou Ladislava Smoljaka, přičemž na scénáří se samozřejmě podílel také další cimmrmanovec Zdeněk Svěrák. O hudbu k filmu se postaral Jaroslav Uhlíř. Film nám přibližuje životní osudy knihkupce Dalibora Vrány, který nemá opravdu lehké žití. Jeho velikou slabostí jsou totiž ženy.

Má několik bývalých manželek, s každou má dítě, na které musí platit alimenty, což je z jeho platu knihkupce poněkud obtížné. Proto sále přemýšlí, jak vyřešit tuto svoji opravdu svízelnou situaci. Příležitost se mu naskytne v podstatě sama, kdy si jej jednou v restauraci splete host s číšníkem a Dalibor ho skasíruje. Uvědomí si, že toto je opravdu lehký a kvalitní přivýdělek a začne to praktikovat.

Jezdí po celé Republice, používá různé převelky, avšak nic netrvá věčně a nakonec se stejně všechno nešťastnou náhodou provalí. K filmu se pojí také samozřejmě několik zajímavostí. Scénář, který psal Zdeněk Svěrák, psal pro režiséra s tím, že hlavní roli bude hrát herec Petr Nárožný. Nápad na tuto komedii dostal Svěrák v okamžiku, kdy si jeho samotného spletli v restauraci s číšníkem.

Vložil České komedie | Štítek , , , | Zanechat komentář

Terminátor – recenze

Terminátor je kultovním akčním scifi snímkem, který vznikl roku 1984 pod režisérskou taktovkou známého megalomanského režiséra Jamese Camerona, který má dále svědomí takové filmy, jako například Avatar, Titanic, Vetřelci a tak dále. O úžasný hudební podklad k tomuto filmu se postaral Brad Fiedel.

Do roku 1984 je z roku 2029 vyslán nebezpečný zabijácký stroj podobný člověku, který zde má za úkol zabít Sarah Connorovou dříve, než se ji podaří přivést na svět syna, který by měl v budoucnu rozhodnout o vítězství ve válce mezi lidskou populací a stroji. Lidé z budoucna však také poslali do minulosti svého muže, který má za úkol Sarah za každou cenu ochránit. K filmu se také pojí veliké množství zajímavostí.

Původně neměl hlavní roli Terminátora hrát rakouský bijec Arnold Schwarzenegger, ale měl být obsazen herec O.J. Simpson. Producentům se však zdálo, že byl pro tuto roli až moc příjemný. Arnold pronese ve filmu celkově devatenáct vět, avšak ve dvou z nich mu ani nepatří hlas, neboť v těcho dabuje matku Sarah a policistu.

Asi nejznámější věta z tohoto filmu “I´ll be back” měla původně znít “I´ll come back.”

Vložil Akční filmy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Smrt krásných srnců – recenze

Smrt krásných srnců je vynikajícím českým dramatickém a lehce komediálním filmem, který byl natočen na motivy povídek spisovatele Oty Pavla. O natočení filmu, který vznikl roku 1986, se postaral český režisér Karel Kachyňa, který má dále na svědomí takové filmy, jako například Zlatí úhoři, Duhová Kulička, Vlak do stanice Nebe, Poslední motýl, Oznamuje se láskám vaším, Blázni a děvčátka a tak podobně.

O hudbu k filmu se postaral hudební skladatel a komponista Lubor Fišer, který je také známý svými hudebními podklady například k Machu a šebestové, filmům Golet v údolí, Labyrint, Hadí jed a tak dále. Film nám humornou tvorbou přibližuje hrůzu válečné doby a ukazuje nám vlastní zkušenosti Oty Pavla, který pocházel, stejně jako hlavní hrdina tohoto filmu, z židovské rodiny.

Hlavní hrdina je tedy malý kluk, kterému se přezdívá Prdelka, který tráví čas se svým otcem a hajným Proškem rybařením na březích řeky Berounky. Jenže poté přijde okupace a rodina musí začít řešit úplně jiné starosti. Natáčení tohoto filmu probíhalo v Kralových Varech, na hradě Křivoklát, na Berounce a v Bubenči v Praze.

Vložil České drama | Štítek , , , | Zanechat komentář

Na samotě u lesa – recenze

Na samotě u lesa je v dnešní době již kultovní českou komedií, která byla natočena roku 1976 režisérem Jiří Menzelem. O hudební podklad k filmu se postaral hudební skladatel a komponista Jiří Šust. Hlavními hrdiny tohoto filmu jsou manželé Lavičkovi, kteří jsou klasickými Pražáky. Chtějí se však od tohoto odprostit a proto začnou shánět nějakou chalupu někde na venkově, nejlépe na samotě.

Nakonec najdou opravdu jednu chalupu na samotě u lesa, ve které však stále přebývá starý Komárek, který jim však slíbil, že se po novém roce bude stěhovat. Pronajme jim proto dočasně jeden pokoj, kam se Lavičkovi se svými dětmi každý týden o víkendu vypraví. Komárkovi se však z chalupy poté nechce, těší se v jeho letech úctyhodnému zdraví, takže dělat si nějaké naděje, že by onemocněl, jsou plané.

Lavičkovi s dědou, ale i ostatními obyvateli vesnice proživají množství vtipných historek a zážitků. Ve filmu také uslyšíme množství hlášek, které v dnešní době v podstatě zlidověly a zná je každý Čech. Můžeme například uvést asi nejlepší předpoveď počasí v dějinách českého filmu i české meteorologie - “Chčije a chčije.”

Vložil České komedie | Štítek , , , | Zanechat komentář

Gladiátor – recenze

Gladiátor je historickým, dobrodružným, akčním snímkem, který byl natočen roku 2000 režisérem Ridleym Scottem. O hudební doprovode k filmu se postaral oblíbený hudební skladatel a komponista Hanz Zimmer. Film nám vypráví o příběhu římského generála Maximuse, kterého skvěle zvárnil herec Russell Crowe.

Je to příběh o lásce a také hlavně o pomstě. K filmu se pojí veliké množství zajímavostí. Russell se na svou roli připravoval na své farmě Austrálii, kde denně prováděl normální farmářskou práci. Během pár měsíců se mu podařilo shodit osmnáct kilogramů a nabrat veliké množství svalové hmoty. Natáčení filmu stihla také jedna smutná událost, kdy zemřel na infarkt představitel Proxima, Oliver Reed.

Některé jeho scény musely být proto přetočeny dublérem, přičemž veškeré úpravy obličeje a tak podobně vyšly na tři miliony dolarů. Filmy byl pak samozřejmě věnován jeho památce. Zajímavostí také je, že při scénách v koloseu byly zaplněny pouze dvě přední řady skutečnými lidmi. Zbytek kolosea byl lidmi doplněn přes počítačové animace. Maxima měl původně hrát třeba Mel Gibson, který však tuto roli odmítl.

Russell Crowe se vyjádřil, že role Maximuse je jeho nejoblíbenější rolí ze všech filmů, ve kterých hrál.

Vložil Akční filmy, Historické filmy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Kladivo na čarodejnice – recenze

Historický a dramatický film Kladivo na čarodejnice byl natočen roku 1969 podle známého stejnojmenného románu od Václava Kaplického. Děj filmu se odehrává ve městě Šumperk, kam je povolán inkvizitor v penzi Boblig, aby zde prošetřil inkviziční přestupek jedné staré žebračky. Boblig se v tomto řemesle opět najde a najednou před ním není nikdo ve městě v bezpečí.

Neustále vymýšlí nové a nové vykonstruované procesy, ve kterých se hlavní obžalovaní v drtivé většině přiznají, neboť jsou mučeni strašlivými mučícími nástroji. Bolbig toto provádí především z toho důvodu, že veškerý majetek, který po sobě odsouzení a upálení na hranici zanechají, spadá pod církev, tedy jemu do kapes. Bolbiga si v tomto filmu zahrál vynikající a strach nahánějící Josef Kemr.

Když Boblig zažene na hranici dokonce i místního kněze, příběh končí a Boblig se vším nakradeným majetkem prchá. K filmu se pojí také několik zajímavých věcí. Například ve filmu můžeme vidět křeslo pobité ostrými hřeby jako mučící nástroj. Tento způsob mučení se na našem území nikdy nepoužíval. Příběh byl točen na zámcích ve Velkých Losinách a Horažďovicích.

Vložil České drama, Historické filmy | Štítek , , , | Zanechat komentář